مقابله با تغییر هویت دانشجو با فعالیت سخت‌افزاری اتفاق نمی‌افتد

سید احمد ساویز مشاور اجتماعی دانشگاه صنعتی شریف در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس در خصوص تغییر هویت ملی و مذهبی نسل جوان در بدو ورود به دانشگاه گفت: از آنجایی که بنده حدود پنج سال مدیریت مرکز مشاوره دانشگاه صنعتی شریف را بر عهده داشتم با بیشتر آسیب‌های اجتماعی جامعه امروزی در میان دانشجویان دست به گریبان بوده‌ام.

وی عنوان کرد: «فرهنگ» در جامعه‌ یک مسأله بنیادین است، فرهنگ یک جامعه وقتی به سوی پویا شدن حرکت نکند گاهی اوقات می‌تواند مغلوب فرهنگ‌های وارداتی شود؛ آن هم فرهنگ‌هایی که با جامعه سنخیتی ندارند. 

مشاور اجتماعی دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه مهمترین جنگی که امروز  وجود دارد جنگ فرهنگی و رسانه‌‌ای است، ابراز داشت: جنگ رسانه منجر به تغییرات فکری می‌شود؛ یعنی هدف جنگ رسانه‌ای این است که افراد گرایشات روحی‌شان به سوی کسی که این جنگ را شروع کرده برود و درنتیجه عقاید و سبک زندگی آنها را داشته باشد. این مسأله در تمام دنیا وجود دارد، البته آنچه که امروز در مقابل هویت دینی و هویت ملی قرار دارد نگاه جامعه سرمایه‌داری است که به فرهنگ ما به ویژه جوانان یورش می‌آورد. 

وی اظهار داشت: جوانان از شور و هیجان بیشتری برخوردار هستند و معمولا وقتی هیجان بسیار بالا باشد عمق‌اندیشی وجود ندارد و در نتیجه جوانان مورد نظر آن رسانه‌ها خواهند بود. 

ساویز در خصوص علت اینکه جوانان در دانشگا‌ه‌ تغییر فرهنگ می‌دهند و به عنوان مثال دختر خانمی که چادر می‌پوشیده با ورود به دانشگاه پوشش عوض می‌شود،‌ گفت: این موضوع بستگی به غلبه فرهنگی دارد. اگر فرهنگ ملی و دینی غلبه داشته باشد این دختر خانم در وضعیتی که دارد باقی خواهد ماند اما اگر فرهنگ طرف مقابل زور بیشتری داشته باشد حریف را از میدان به درخواهد کرد؛ فرهنگ غرب‌گرا، افراد را  به  سبک زندگی سرمایه‌داری تشویق می‌کند به دلیل اینکه اصلا نمی‌خواهد هیچ فرهنگی را در مقابل خویش ببیند. 

وی تصریح کرد: البته افرادی که وارد دانشگاه می‌شوند خیلی هم از سطح جامعه امروزی دور نیستند و درواقع آنها نیز برخواسته از همین جامعه هستند، لذا تحولاتی که جامعه ایران دارد در سطح جامعه دانشگاهی نیز اثرگذار است.

مشاور اجتماعی دانشگاه صنعتی شریف درباره علت نگرانی والدین در خصوص تأثیرپذیری دانشجویان از محیط دانشگاه و تغییر هویت جوانان اظهار داشت: طبیعی است که والدین نسبت به اندوخته‌ها و آموزش‌هایی که سال‌ها فرزندان خود را با آن تربیت کرده‌اند و بعد از مدت کوتاهی که جوانشان وارد دانشگاه می‌شود، نگران بوده و متوجه تغییر فرم، تغییر لباس، تغییر نگرش فرزندشان شوند که درنتیجه، تغییراتی را هم در خانواده به دنبال خواهد داشت چرا این فرهنگ،  وارداتی و تهاجمی بوده و می‌تواند از هر وسیله‌ای برای تغییر هویت جوانان بهره ببرد.

وی خاطرنشان کرد: به طور مثال بنده با دانشجویان ورودی سال‌ ۹۷ به اردوی مشهد رفتیم، تعداد زیادی از این دانشجویان از نظر پوشش با پوشش خوبی وارد دانشگاه شده اند اما اینها می‌آیند با دانشجویانی از سال‌های بالاتر که تحت تاثیر جوّ فرهنگ غرب قرار گرفته‌اند آشنا می‌شوند اگر غلبه  فرهنگ وارداتی خیلی قوی باشد آنها را وادار می‌کند که از این فرهنگ تبعیت کنند؛ دختر خانمی که سعی می‌کند اخلاقیات را رعایت کند و می‌خواهد فرهنگ و هویت دینی ‌اش را حفظ کند اولین کاری که دانشجویان سال‌های بالاتر با او انجام می‌دهند این است که این دانشجو را تنها می‌گذارند، به سخنان او پاسخ نمی‌دهند و خیلی سیستماتیک کار می‌کنند. 

ساویز ادامه داد: چون بنده مشاور دانشگاه هستم بسیاری از والدین دانشجویان جدید الورود آمده‌اند با من صحبت کردند که دختر ما می‌گوید این طوری خیلی برای ما سخت است اگر من تغییر لباس ندهم مدل پوششم را عوض نکنم در دانشگاه تنها می‌شوم و متاسفانه قدرت گعده‌ای و جمعی جبهه مخالف زیاد شده است. 

وی با اشاره به راهکار مقابله با تغییر فرهنگ و هویت جوانان گفت: آنچه که ما دریافت کرده‌ایم این است که باید ابزارهایی برای تشریح این فرهنگ  وارداتی داشته باشیم و توضیح دهیم که این فرهنگ از کجا می‌آید و چگونه است و در طرف مقابل نیز فرهنگ دینی‌مان را هم مستحکم‌تر کنیم؛ یک فرهنگ عمیق دینی. آن وقت است که این معادله مقداری به سود فرهنگ دینی ما تمام خواهد شد. بنابراین اصولاً چون انتقال بعضی از مفاهیم زیرکانه انجام می‌شود لذا با کارهای سخت‌افزاری نمی‌توان به آن پاسخ داد و در واقع یک جنگ نرم است که باید ابزار مقابله با آن هم خیلی ظریف باشد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *