دانشگاه آزاد در زمینه دانشگاه های نسل چهارم حرف‌های جدیدی دارد

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، محمدمهدی طهرانچی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با کاخا شنگلیا رئیس کمیته اجرایی انجمن روسای دانشگاه‌های جهان و مسئولان این انجمن دیدار و گفت‌وگو کرد.

طهرانچی در این دیدار با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی از قدیمی ترین اعضای اتحادیه دانشگاه های جهان است، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی بزرگترین دانشگاه حضوری جهان است که دارای یک میلیون و ۵۰۰ هزار دانشجو، صد هزار عضو هیأت علمی و کارمند و ۷۰۰ مدرسه است.

وی به گستردگی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور و سابقه ۳۵ ساله این دانشگاه اشاره و تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یک دانشگاه غیردولتی در کنار دانشگاه های دولتی ایران فعالیت می کند.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر تعاملات سازنده این دانشگاه با مجموعه دانشگاه های عضو اتحادیه دانشگاه های جهان، خاطرنشان کرد: امیدوارم از این تعاملات برای رشد هر چه بیشتر فعالیت های علمی که منجر به تعالی بشریت می شود، بهره ببریم.

استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به رشد علمی بی نظیر کشور در منطقه در یک دهه اخیر، گفت: ایران از لحاظ آمایش سرزمینی آموزش عالی سرزمینی یکی از ۱۰ کشور برتر دنیاست.

طهرانچی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی در این رشد علمی از نظر تعداد مقالات علمی جایگاه اول را داشته و بی شک نقش جدی در توسعه علمی کشور ایفا کرده است.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در زمینه دانشگاه های نسل چهارم حرف های جدیدی دارد، گفت: این دانشگاه برای کارآمدی آموزش عالی و انطباق با نیازهای جامعه و اشتغال دانش بنیان برنامه ریزی می کند.

استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه آزاد اسلامی را یک دانشگاه اجتماعی و مؤثر در زندگی مردم ایران دانست و افزود: تجربه نزدیک به ۴۰ ساله این دانشگاه برای دانشگاه های دیگر بسیار مفید و سودمند است.

طهرانچی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی ۴۰ درصد از آموزش عالی کشور را برعهده دارد و اکثر رشته های علوم انسانی، علوم پزشکی، فنی و مهندسی، علوم پایه و هنر را آموزش می دهد.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با ابراز تأسف از سایه سیاست بر علم، خاطرنشان کرد: ایران در حوزه سلامت و صلح جهانی تحقیقات ارزشمند و مؤثری دارد که متأسفانه چاپ نشده، اما در این شرایط نظام علمی ایران مصمم است یکی از کنشگران فعال رشد علمی در منطقه آسیا باشد.

وی افزود: اتحادیه دانشگاه های جهان که یک نهاد غیرانتفاعی وابسته به یونسکو است، قطعاً در برقراری ارتباط و دور کردن سایه سیاست از علم مؤثر است.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: دنیا امروز بیش از هر زمان دیگر برای برقراری صلح و امنیت نیاز به تبادلات علمی دارد و برگزاری نشست روسای دانشگاه های جهان در اصفهان می تواند در این زمینه راهگشا باشد.

رئیس کمیته اجرایی اتحادیه دانشگاه های جهان نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از حضور در جمع مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی گفت: با توجه به اینکه این دانشگاه در ۳۱ استان ایران دارای شعبه هایی است، برای بهره مندی از حوزه های تخصصی هر یک از واحدها ضروری است تا آنها نیز عضو انجمن اتحادیه دانشگاه های جهان شوند.

وی ادامه داد: عضویت هر یک از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در این انجمن زمینه سیاستگذاری بیشتر و بهتر را فراهم می کند.

شنگلیا تأکید کرد: این اتحادیه غیرسیاسی و زیر نظر سازمان ملل کار می کند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *