افتتاح مرکز اسناد دانشگاه صنعتی شریف

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، گنجینه مرکز اسناد دانشگاه صنعتی شریف در مراسمی با حضور فتوحی رئیس دانشگاه و اعضای هئیت رئیسه افتتاح شد.

در این مراسم مهدیقلی مدیر کتابخانه مرکزی دانشگاه توضیحاتی در خصوص نحوه تشکیل گنجینه اسناد و سایت آن ارائه کرد.

این مرکز زیرمجموعه کتابخانه مرکزی دانشگاه بوده و فضایی را فراهم آورده تا اسناد، سوابق و فعالیت های ارزشمند ۵۰ ساله دانشگاه صنعتی شریف در آن جمع آوری، سازماندهی و حفظ، نگهداری و پردازش شود.
میرزایی رئیس مرکز اسناد دانشگاه صنعتی شریف در خصوص راه اندازی این مرکز گفت: ایجاد مرکز اسناد دانشگاه در سال ۱۳۹۲ همزمان با تشکیل دبیرخانه بزرگداشت جشن پنجاهمین سالگرد تأسیس دانشگاه تصویب و انجام آن به کتابخانه مرکزی محول شد. برای نخستین بار، کتابخانه مرکزی متولی ایجاد و گسترش موزه اسناد و پایگاه دیجیتال گنجینه اسناد دانشگاه صنعتی شریف شد و با جمع آوری و سازماندهی منابع اطلاعاتی، فرصتی را برای علاقه مندان مهیا ساخته تا ضمن آشنایی با مفاخر و اندیشمندان دانشگاه، نظاره گر سیر تاریخی این موسسه علمی پیشرو به روایت تصاویر، اسناد و احکام، کتب، گزارشات، نشریات و دیگر محمل های اطلاعاتی، هم بصورت الکترونیکی از طریق سایت گنجینه و هم مشاهده فیزیکی در گنجینه اسناد باشند. علاوه بر این مستنداتی از دانشگاه در قالب کتاب و عکس با استفاده از منابع و اسناد موجود و تاریخ شفاهی دانشگاه به روایت اساتید تهیه شده و از طریق سایت دبیرخانه اسناد در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد؛ راه اندازی این مرکز با انجام مطالعاتی در این زمینه صورت گرفته و سایت گنجینه نیز با شناسایی مدارک و همچنین فراهم کردن بستری مناسب جهت ورود اطلاعات و نگهداری مدارک آغاز به کار کرده است و بنا به اهمیت این اسناد و بر طبق برنامه ریزی، مدارک در سه سطح؛ مشاهده برای عموم، مشاهده در سطح دانشگاه و استفاده در محل، در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

میرزایی در ادامه خاطرنشان کرد: جهت سهولت دسترسی به منابع مختلف موجود در گنجینه اسناد از طریق سایت، علاوه بر وجود امکانات جستجوی ساده و پیشرفته، منابع در قالب ۷ گروه با عناوین؛ مجموعه اسناد و گزارش ها، مجموعه انتشارات، مجموعه دانشکده ها، مراکز و ادارات، مجموعه رویدادها و مراسم، مجموعه شخصیت ها و مفاخر، مجموعه نوآوری ها و فناوری ها و مجموعهی هدایا و یادبودها تقسیم بندی شده است.

رئیس مرکز اسناد دانشگاه صنعتی شریف در ادامه گفت: عموم اساتید، کارکنان، دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه صنعتی شریف می توانند به صورت حضوری از این مرکز بازدید کنند و چنانچه نوشته، عکس یا هرنوع مدرکی از گذشته دانشگاه و فعالیت ها و اقدامات در اختیار دارند، بطور موقت یا دائمی در اختیار مرکز اسناد دانشگاه قرار دهند.
میرزایی در پایان اذعان داشت، علاقه مندان می توانند جهت بازدید مجازی از مرکز اسناد دانشگاه صنعتی شریف و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص فعالیت های این مرکز و تاریخچه دانشگاه به آدرس http://ganjineh.sharif.ir و http://asnad.sharif.ir مراجعه کنند. 

انتهای پیام/ 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *