اساسنامه مجمع عمومی دانشگاه‌های مجازی جهان اسلام امروز تصویب می‌شود

کریم نجفی برزگر دبیر کل شبکه دانشگاه‌های مجازی کشورهای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، گفت: مجمع عمومی دانشگاه‌های مجازی جهان اسلام امروز به میزبانی دانشگاه پیام نور در تهران برگزار شد.

وی افزود: در این نشست تعداد زیادی از دانشگاه‌های کشورهای سازمان همکاری‌های اسلامی حضور داشتند.

دبیر کل شبکه دانشگاه‌های مجازی کشورهای اسلامی با بیان اینکه در کشورهای اسلامی ۵۷ کشور عضو مجمع عمومی دانشگاه‌های مجازی جهان اسلام هستند خاطرنشان کرد: تعداد قابل‌توجهی از این اعضا به همراه تعدادی از نمایندگی‌های خارجی و رایزنان علمی در نشست تهران حضور دارند.

برزگر اضافه کرد: اصل برگزاری نشست آن است که شبکه مجازی دانشگاه‌های کشورهای اسلامی با توجه به اینکه دبیرخانه آن در ایران قرار دارد مهم‌ترین شبکه‌ای است که با کشورهای اسلامی، دانشمندان، نخبگان، اساتید و دانشجویان ارتباط ویژه‌ای دارد.

وی تأکید کرد: برای رسیدن به قله‌های علم و فناوری، شبکه دانشگاه‌های مجازی کشورهای اسلامی اهمیت ویژه‌ای دارد؛ چراکه این دانشگاه‌ها باید بتوانند از ظرفیت‌های یکدیگر حداکثر استفاده را ببرند.

نجفی برزگر تصریح کرد: شبکه دانشگاه‌های مجازی کشورهای اسلامی می‌تواند زمینه رسیدن به قله‌های علم و فناوری این کشورها را فراهم کند تا آنها با تبادل‌نظر بیشتر و حرکت توأمان رشد علم و فناوری گام‌های مشترکی برای ارتقا در این بخش بردارند.

وی گفت: در نشست تهران تصویب اساسنامه مجمع شبکه دانشگاه‌های مجازی کشورهای اسلامی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که بر همین اساس این دانشگاه‌ها می‌توانند همکاری خود را توسعه داده و به زودی هیأت اجرایی این مجمع را تشکیل دهند. البته برنامه‌های آینده این شبکه نیز مورد بحث و تبادل‌نظر قرار می‌گیرد.

دبیر کل شبکه دانشگاه‌های مجازی کشورهای اسلامی گفت: می‌کوشیم با توسعه فعالیت‌های دانشگاه‌های مجازی کشورهای اسلامی علم و فناوری این کشورها را رشد داده و ارتقا دهیم.

نجفی برزگر افزود: دانشگاه‌های مجازی یکی از مؤلفه‌های قدرت علم و فناوری در عصر حاضر محسوب می‌شوند و چون آینده دنیا در عرصه‌های مختلف به صورت مجازی پیش می‌رود باید از ظرفیت مجازی در ارتباطات بین‌الملل استفاده بیشتری کنیم که در این زمینه دانشگاه‌ها می‌توانند از ظرفیت توسعه همکاری‌های بین خود بهره بگیرند. البته امیدواریم کشورهای جهان اسلام حداکثر استفاده را از این موضوع داشته باشند.

وی با بیان اینکه اساسنامه شبکه دانشگاه‌های مجازی کشورهای اسلامی در اجلاس تهران به رأی گذاشته شده است، اضافه کرد: امیدواریم تا ساعت ۱۷ امروز مشورت نهایی اعضا صورت گرفته و اساسنامه به امضا برسد.

دبیر کل شبکه دانشگاه‌های مجازی کشورهای اسلامی تأکید کرد: اولین مجمع عمومی CINVU در جمهوری اسلامی ایران برگزار شده است. البته رؤسای کشورهای اسلامی در اجلاس آستانه برای رسیدن به قله‌های علم و فناوری تأکید کردند که باید فعالیت‌های کشورهای اسلامی بیشتر از قبل شده و ارتباطات آنها توسعه یابد.

نجفی برزگر گفت: شرایط مختلفی در کشورهای اسلامی وجود دارد و چون اساسنامه شبکه دانشگاه‌های مجازی کشورهای اسلامی دارای جنبه‌های مختلفی در حوزه‌های آموزش عالی و ارتباطات بین‌الملل با فراز و نشیب‌های زیادی روبه‌رو بوده باعث شده تا روند حقوقی و قانونی تصویب اساسنامه آن کمی به درازا انجامیده و درنهایت به اجلاس تهران برسد.

وی‌ ادامه داد: در حوزه اروپا یک عضو (آلبانی) وجود دارد و اکثر کشورهای عربی، آسیایی و اقیانوسیه عضو شبکه دانشگاه‌های مجازی کشورهای اسلامی هستند و چون برخی کشورها از نظر جغرافیایی از تهران فاصله داشتند به نمایندگان خود اجازه دادند تا در نشست خود حضور پیدا کرده و حتی اختیار تصویب و امضا به آنها داده‌اند.

دبیر کل شبکه دانشگاه‌های مجازی کشورهای اسلامی با بیان اینکه میزبان دور بعدی اجلاس شبکه‌های دانشگاه‌های مجازی کشورهای اسلامی پس از تصویب اساسنامه از سوی هیأت اجرایی مشخص خواهد شد، گفت: به آینده فعالیت‌های این شبکه بسیار امیدوارم و با توجه به اینکه رویکرد مجازی یکی از مؤلفه‌های قدرت محسوب می‌شود و تعداد زیادی دانشجو در دانشگاه‌های مجازی دنیا فعالیت می‌کنند، به نظر می‌رسد آموزش عالی به تمامی بخش‌های مختلف جامعه رسوخ خواهد کرد و منازلی که دسترسی به دانشگاه‌ها ندارند و حتی ظرفیت مکانی هم اجازه تحصیل به همگان را نمی‌دهد، بخش مجازی، آموزش در جاهای مختلف و برای همه را فراهم خواهد کرد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *