حمایت جدی از طرح دانشجویی ویژه / برگزاری همایش بین‌المللی باستان‌شناسان جوان دانشگاه تهران در ۷ آبان

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران در نشست همایش بین المللی باستان‌شناسان جوان با اشاره به تداوم برگزاری این همایش در ادوار مختلف، گفت: این همایش به همت کانون باستان شناسان جوان دانشجویی دانشگاه تهران و اداره کل فرهنگی اجتماعی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری همایش بین‌المللی باستان‌شناسان جوان دانشگاه تهران در ۷ آبان، افزود: همایش باستان‌شناسان جوان، شش دوره است که برگزار می‌شود و سه دوره اخیر آن به صورت بین المللی برگزار شده و طبیعتا سطح کیفی برگزاری همایش ارتقاء خوبی داشته است. ما در دو دوره اخیری که به صورت بین المللی همایش را برگزار کردیم، توانسته‌ایم توجه بخش عمده‌ای از باستان‌شناسان، استادان و صاحب‌نظران علم باستان‌شناسی دنیا را به این همایش جلب کنیم.

سرسنگی ادامه داد: امسال هم استقبال بسیار خوبی از همایش شده است و ۵۰ مهمان خارجی از ۱۷ کشور از جمله آلمان، فرانسه، کانادا، ترکیه، ژاپن، آمریکا، چین، سوییس و … اعلام آمادگی کرده اند که در این همایش شرکت کنند. در مراسم افتتاحیه این همایش جمع کثیری از اساتید، دانشجویان، صاحب‌نظران، مهمانان داخلی و خارجی، رئیس و هیئت رئیسه محترم دانشگاه تهران شرکت خواهند داشت.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران به مخدوش کردن فرهنگ و تمدن غرب از سوی رسانه‌های غربی اشاره کرد و گفت: جدیدترین حرکت غرب علیه تمدن و آثار باستانی ایران نام جعلی خلیج‌عربی است که رئیس‌جمهور آمریکا آن را بیان کرد.

وی افزود: تاکنون هیچ‌کس نتوانسته به تمدن بزرگ و غنی ایران نکته منفی وارد کند. برگزاری همایش‌هایی مانند همایش بین المللی باستان‌شناسان جوان یکی از راه‌های مناسب برای مقابله با چنین تلاش‌های مذبوحانه‌ای است.

سرسنگی ادامه داد: در سال‌های اخیر برخی از کرسی‌های باستان‌شناسی ایران در دانشگاه‌های معتبر جهان تعطیل شده و به جای آن به کشورهایی تعلق گرفته است که علیه کشور و تمدن ایران فعالیت می‌کنند. این یک زنگ خطر است که باید به آن توجه شود.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران با بیان اینکه نباید باستان‌شناسی را فقط به درآمد‌زایی گره زد، گفت: عده‌ای مطرح می‌کنند؛ اگر این میراث مولد درآمد نباشد و نتواند جذب توریست کند فایده‌ای ندارد، این نگاه اشتباه است. میراث باستانی ما چه مولد درآمد باشد و چه نباشد بخش مهمی از تاریخ ما است و نسل جوان باید با این فرهنگ و تمدن غنی و عظیم آشنا شوند. اگر بخواهیم جایگاه خوبی در میان کشورها داشته باشیم باید به آثار فرهنگی توجه ویژه ‌کنیم.

وی گفت: دانشگاه نسبت به آنچه در بیرون از خودش می‌گذرد و نسبت به جامعه وظیفه دارد. برگزاری این‌گونه همایش‌ها گامی بزرگ در این راه یعنی همان پیوند دانشگاه و جامعه است و امیدواریم در این‌همایش پرسش‌های باستان‌شناسی دانشجویان با یافته‌های علمی پاسخ داده شود.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران گفت: در کنار اهمیت علمی که این ‌همایش دارد، مهم‌تر این است که توسط دانشجویان برگزار می‌شود. یکی از نکاتی که در سال‌های اخیر در دانشگاه تهران بر آن‌ تاکید شده است توانمندسازی دانشجویان و افزایش توان مسئولیت‌پذیری آن‌ها است و این مایه افتخار دانشگاه تهران است که دانشجویان ‌می‌توانند این ‌برنامه‌های بزرگ را برگزار کنند.

سرسنگی در ادامه گفت: ‌‌ ما در معاونت فرهنگی دانشگاه تهران همواره از فعالیت‌های دانشجویی در سطوح مختلف حمایت کردیم و خواهیم کرد که برخی از آن‌ها طرح‌های شاخصی هستند. ما طرح‌های ویژه را به صورت ویژه حمایت خواهیم کرد.

وی افزود: در سال ۱۳۹۵ بیش از ۴۰۰ برنامه دانشجویی در دانشگاه تهران برگزار شد و این رویکرد در سال ۹۶-۹۷ هم ادامه دارد و افزایش نیز یافته است.

در ادامه این نشست مرتضی خانی‌پور دبیر همایش بین‌المللی باستان‌شناسان جوان، اظهار داشت: این همایش از سطح کیفی بالایی برخوردار است و مورد توجه صاحب‌نظران از سراسر دنیا قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: اکنون کرسی باستان‌شناسی ایران در کشورهای دیگر در حال تعطیلی است و کرسی‌های دیگری از جمله ترک‌شناسی، عرب‌شناسی و بلوچ‌شناسی جای آن‌ها را گرفته که سبب تقویت اختلاف‌های قومی می‌شود.

وی گفت: از جمله برنامه‌های جانبی این همایش، افزون بر سخنرانی‌ها، کارگاه‌های آموزشی و ارتباط باستان‌شناسی با سایر علوم است. همچنین یک برنامه اختصاصی با محوریت خلیج فارس در خصوص تاریخچه آن با حضور مهمانان داخلی و خارجی و ارائه سخنرانی در نظر گرفته شده است.

خانی‌پور در ادامه درخصوص بحث اشتغال باستان‌شناسان، افزود: در این همایش از مدیران و مسئولان سازمان میراث فرهنگی دعوت به عمل آمده است تا در خصوص فرصت‌های همکاری با دانشگاه تهران بحث و تبادل نظر انجام شود. همچنین دانشگاه تهران جلسه‌هایی با مدیران وزارت آموزش و پرورش داشته است تا زمینه آشنایی بیشتر دانش آموزان با میراث فرهنگی ایران در مدرسه‌ها انجام شود.

گفتنی است، افتتاحیه سومین همایش بین المللی باستان‌شناسان جوان دانشگاه تهران یکشنبه ۷ آبان ساعت ۹:۳۰ در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران برگزار می‌شود و این همایش تا ۹ آبان ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *